01 wrz

Królestwo podróbek

Największe domy mody tracą na przemyśle podróbkowym, jeśli nie dziesiątki, to setki milionów dolarów rocznie. O randze problemu poświadczy sytuacja z 2009 roku. Na statkach płynących z Chin do Polski gdańscy celnicy odnaleźli całe partie podrobionych torebek Prady, Chanel, D&G, a ich wartość potencjalna wyniosła aż 45 milionów złotych. Łatwo sobie wyobrazić, że w skali światowej chodzi o znacznie większe sumy. Dlaczego fałszerze znajdują tak łatwo rynek zbytu, jak chronią się projektanci i czy kupującemu na pewno chodzi o oryginalny produkt?

podrobionych torebek

Dwudziesty pierwszy wiek zosta zdominowany przez konsumpcjonizm. Jesteśmy bombardowani informacjami o nieustannej potrzebie gonienia trendów oraz dołączania do prestiżowego grona. Z drugiej strony otaczająca nas rzeczywistość przesiąknięta jest wszelkiego rodzaju podróbkami, co prowadzi do przekonania, że każda rzecz z pewnością została jest „Made in China”, bez względu na to czy chodzi o oryginał, czy tylko o podróbkę. Tym samym granica między tym, co elitarne i kiczowate zaciera się. Niektóre kobiety kupują podróbki znanych torebek, bo uważają, że na ulicy nikt tego nie zauważy(!), poza znawcami, których jest mało. Ryzyko wytknięcia i doznania wstydu jest zatem znikome. Obiekt marzeń tysięcy kobiet na całym świecie, które są w stanie wydać na niego fortunę — czy fałszerzowi potrzeba lepszej motywacji do działania?

Dobrze, ale co z tymi, którzy koniecznie chcą mieć orygialny produkt? Przede wszystkim luksusowe torebki kojarzone są z wysoką jakością wykonania. Wielu producentów przeznacza gigantyczne kwoty na walkę z podróbkami, m.in. tworząc specjalne poradniki, ale nic tak na dobrą sprawę nie zastąpi zdrowego rozsądku, sceptycyzmu oraz znajomości kilku prostych zasad.

Cena niższa niż markowa: w dobie Internetu łatwo dać się podejść, bo do fałszywego produktu bez problemu można dodać zdjęcie przedstawiające ten prawdziwy. Jeżeli cena jest rażąco niska, to powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Sprzedający również często stosuje te same tłumaczenia: że to niechciany prezent, albo że ma już taki sam produkt i chce go nam po prostu taniej sprzedać.

Lista krajów z sygnowanym logo producenta: jeżeli na metce będzie kraj produkcji niezawarty w liście, to mamy oczywiście do czynienia z podróbką.

Lista zaufanych punktów sprzedaży: chyba najbardziej restrykcyjna forma walki z podróbkami. Lista miejsc, w których można kupić oryginalny produkt (jest to na bieżąco aktualizowane).

Powyższe zabiegi mogą okazać się jednak niewystarczające. Jeżeli brakuje nam 100% pewności, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem, pozostaje już tylko dokładne zbadanie produktu. Prześledźmy ten proces na przykładzie kilku torebek znanych projektantów:

Hermès – Birkin

Oryginalna Birkin wykonana jest z wysokiej jakości skóry naturalnej, szyje się ją ręcznie, zapięcia są złote lub srebrne na skórzanym pasku, zamek ma niewielki napis „Hermès” oraz wytłoczenie wokół wejścia na kluczyk, sam kluczyk wisi na skórzanym pasku, a suwak chodzi gładko i bezproblemowo. Tymczasem podróbka wykonana jest ze skóry ekologicznej dobrze imitującej skórę naturalną, szyta jest maszynowo, a więc nici są zawsze tak samo ułożone, przez niedokładne wykonanie zapięć trudno torebkę zamknąć, kłódka jest płaska i nie ma wgłębień, kluczyki wiszą na metalowych kółkach, a suwak częściej niż rzadziej się zacina. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, czy mamy przed nosem oryginał, zajrzyjcie na zewnętrzną stronę prawego paska. Powinniście znaleźć tam numer rękodzielnika oraz literę z rokiem uszycia torebki. Jeżeli nie znajdziecie, to werdykt jest jasny.

Hermès

Michael Kors – Selma

Jeżeli porównamy oryginalną wersję z podrobioną, od razu widać, że w pierwszym przypadku litery są wtłoczone w skórę, powodując wokół napisu delikatne wgłębienie. Kolejnym elementem są rączki oraz ich mocowanie. Fałszywka jest z reguły niechlujnie wykonana, skóra ekologiczna marszczy się wewnątrz łuku, natomiast mocowanie jest znacznie bardziej zaokrąglone. Często można się również spotkać z rozbieżnościami w wyglądzie suwaka. Ten oryginalny powinien mieć napis na prostokątnym uchwycie, a nie inicjały „MK” osadzone w kole (to najczęściej powielany błąd). Ale jeżeli jakimś cudem udałoby nam się tego nie zauważyć, to wszelkie wątpliwości powinna rozwiać poszewka. Ta podrobiona odznacza się agresywnym, wręcz tandetnym ukazaniem inicjałów, zdecydowanie wyróżniającym się na tle całej poszewki.

Michael Kors

Louis Vuitton – Speedy35

To chyba jedna z najczęściej podrabianych torebek na świecie i dlatego można na ten temat znaleźć najwięcej informacji. Cena oryginalnej torebki oscyluje w granicach 500 euro, najlepiej ją kupić w jednym z renomowanych butików na całym świecie. Taka torebka nie będzie miała papierowej metki przyczepionej do rączki lub suwaka, wewnątrz (pod kieszonką na ramiączka) musi znajdować się numer seryjny, a na woreczku będzie napis LOUIS VUITTON (a nie LV). Sama torebka jest wykonana z jednego kawałka skóry, a więc po jednej stronie loga „LV” będą odwrócone. Również miejsce przyszycia rączek jest w kształcie pięciokąta. Warto zwrócić uwagę na fakt, że we wnętrzu torby nie ma żadnego usztywnienia.

Louis Vuitton

Chanel – 2.55

Pierwsze i najważniejsze: Chanel nie sprzedaje swoich towarów w Internecie, dlatego unikajcie aukcji internetowych, nie mówiąc już o second-handach! Po drugie: nie ma outletów tej marki. Torebkę można kupić tylko i wyłącznie w firmowych sklepach marki, jak Saks, Neiman, Bergdorfs, Bloomingdales. Do torebki nie jest dołączane papierowe potwierdzenie, jako dowód zakupu otrzymujemy jedynie paragon oraz prostokątną metkę. Szukajcie również karty z numerem indentyfikacyjnym (zawsze plastikowa). Pamiętajcie, że torebka Chanel 2.55 to wydatek ok. 1500 dolarów, unikajcie wszelkiego rodzaju okazji i promocji. W dotyku łatwo wyczuć czy macie do czynienia ze skórą, również oryginalny łańcuszek inaczej brzmi niż podrobiony.ChanelOczywiście oszuści są coraz lepsi – potrafią coraz dokładniej podrabiać numery seryjne, suwaki się nie zacinają, a samo logo już tak rażąco nie odstrasza. Jeżeli jednak weźmiecie pod uwagę wszystkie elementy, o których napisałem i będziecie przy tym wyjątkowo czujne, z pewnością unikniecie bolesnego rozczarowania, a wasz portfel pozostanie z pieniędzmi, które będziecie mogły odłożyć na oryginał.

 

Źródła zdjęć:

http://2.bp.blogspot.com/-JG_4TYwp1H0/VT9AjXMGR8I/AAAAAAAABno/pPhdUp01Cfs/s1600/replika.png

http://1.bp.blogspot.com/-vu4agFgZ8Bg/Ubm7BSEVPBI/AAAAAAAADgk/Sy4NYtLBFy8/s1600/louis-vuitton-speedy-bag-upside-down-001.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-LrEw9Zf1Pnc/VgaNjqBRS2I/AAAAAAAAgzA/jvQcAGRr3lM/s1600/3.jpg

http://cdn.shopify.com/s/files/1/0581/4633/files/dark.jpg?168911662263809542

http://www.fifisboutique.co.uk/wp-content/uploads/2015/08/Fifis-Boutqiue-Michael-kors-hardaware3b.jpg

http://www.allekicz.pl/poradniki/marki,torebka-hermes-birkin-real-czy-fake

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>